Uv Baskı

ttt
[lwptoc min=”2″]

Uv Baskı Nedir?

Doğrudan Nesneye Yazdırmanın Akıllı Yolu

UV baskı, şimdiye kadar yaratılmış en esnek ve heyecan verici doğrudan nesneye baskı işlemlerinden biridir ve kullanımları neredeyse sınırsızdır. UV baskının faydaları şunları içerir:

  • anında mürekkep kürleme ile hızlı üretim
  • çok çeşitli malzemeler üzerine doğrudan baskı yapabilme
  • ve 3D dokular, efektler ve parlak vurgular basma yeteneği.

UV baskı teknolojisini kullanarak, özel tasarımları, resimleri, metinleri ve hatta dokuları doğrudan çok çeşitli malzeme veya ürünlere yazdırabilirsiniz

UV baskıda kürleme için ısı yerine UV LED ışıklar kullanılır; özel olarak tasarlanmış yüksek yoğunluklu UV ışığı, özel mürekkebin baskı ortamı üzerinde dağılmasını yakından takip eder ve uygulandığı anda kurur. Mürekkep neredeyse anında kurutulduğu için buharlaşma şansı yoktur ve bu nedenle VOC, zehirli duman veya ozon salınmaz, bu da teknolojiyi neredeyse sıfır karbon ayak izi ile çevre dostu hale getirir.

UV baskının neden geleneksel su ve solvent bazlı termal kurutma tekniklerini geride bıraktığını ve popülaritesinin artmaya devam etmesinin beklendiğini görmek kolaydır. Yöntem sadece üretimi hızlandırmakla kalmaz – yani daha az zamanda daha çok şey yapılır – kalite arttıkça reddetme oranları da düşer. Islak mürekkep damlacıkları ortadan kaldırılır, bu nedenle sürtünme veya lekelenme olmaz ve kuruma neredeyse anında olduğu için buharlaşma olmaz ve bu nedenle kaplama kalınlığı veya hacmi kaybı olmaz. Mümkün olduğu kadar ince ayrıntılar ve baskı ortamında herhangi bir absorpsiyon olmadığından renkler daha keskin ve daha canlı: Geleneksel baskı yöntemleri yerine UV baskıyı seçmek, lüks bir ürün ile çok daha az üstün hissettiren bir şey üretmek arasındaki fark olabilir.

Hangi yüzeylere UV Baskı yapılabilir?

Neredeyse Her Şeyin Üzerine Yazdırın

 

UV baskı ile çok çeşitli malzemelere baskı yapabilirsiniz. Mürekkep anında sertleştiği için emilmez ve aşındırmaz, medyaya zarar vermez veya medya ile reaksiyona girmez. Ayrıca, düşük sertleştirme sıcaklıkları ile ısıya duyarlı malzemelere baskı yapabilirsiniz.

Bu özellik sayesinde, ürün kataloğunuzu ahşap, cam, seramik, deri, kanvas veya metalden yapılmış ürünleri ve ayrıca çok çeşitli plastikleri içerecek şekilde genişletebilirsiniz.

UV baskının çekici yanlarından biri, çok çeşitli malzeme ve ürün üzerine baskı yapmak için kullanılabilmesidir. Aslında bu baskı yöntemi, su geçirmez ve yağlı yüzeyli malzemeler hariç hemen hemen her malzemeye baskı yapmak için kullanılabilir.

UV baskıda kullanılabilecek malzemelerden sadece birkaçı:

Ahşap üzerine UV baskı

UV yazıcılar, fotoğraf çerçeveleri ve bagetlerden kapılara ve masalara kadar doğrudan ahşap ve ahşap ürünlere baskı yapmak için kullanılabilir.

 

Pleksi üzerine UV baskı

UV yazıcılar, pleksi plaka üzerine baskı yapabilir. Pleksiden üretilmiş ürünler üzerinede 25 cm yüksekliğe kadar baskı yapmak mümkündür

Cam üzerine UV baskı

UV yazıcılar, şişelerden pencere camlarına kadar cam yüzeylere baskı yapabilir. Astar katmanları genellikle cam üzerine UV baskı yapılırken kullanılır.

Tuval üzerine UV baskı

UV yazıcılar, tasarımları tuval üzerine basabilir, ilginç bez çantalar ve giysiler ve değerli anılar yaratabilir.

Seramik üzerine UV baskı

Bu baskı tekniği genellikle fayans ve süs eşyaları da dahil olmak üzere seramik üzerine baskı yapmak için kullanılır. Seramik üzerine UV baskı yapılırken genellikle bir astar kullanılır.

Deri üzerine UV baskı

UV baskının faydalarından biri de UV mürekkeplerinin esnek olması, yani deri alternatiflerinin yanı sıra deri üzerine de baskı yapabilmesidir. Bu, UV baskının deri çantalar, ayakkabılar, giysiler ve iç mekanlarda kullanılabileceği anlamına gelir.

Metal üzerine UV baskı

UV baskı teknikleri, evcil hayvan etiketleri ve aksesuarlarından su şişeleri ve içecek ambalajlarına kadar her şey dahil olmak üzere metal üzerine baskı yapmak için kullanılabilir.